Блог учительки хімії Лігоцької Л.В.
МІЖПРЕДМЕТНІ ЗВ’ЯЗКИ ПРИ ВИВЧЕННІ ХІМІЇ
Общее·количество·просмотров·страницы
четверг, 15 января 2015 г.
вторник, 30 декабря 2014 г.
Контрольна робота з теми: «Вода»
Мета:З’ясувати рівень засвоєння основних понять, термінів, складати рівняння
реакцій, вміння розв’язувати задачі; оцінити рівень навчальних досягнень учнів
з теми.
Тип уроку:контроль і корегування знань, умінь і навичок.
Форма роботи:письмова контрольна робота за двома
варіантами.
Обладнання: періодична система хімічних елементів, індивідуальні картки із завданнями.
Хід уроку
І.Організація класу.
II. Письмова контрольна робота.
Учитель пояснює учням зміст завдання, час виконання і
ключові моменти оформлення відповідей:
·
Завдання з 1 -7
оцінюється в 1 бал;
·
Завдання 8
оцінюється в 2 бали;
·
Завдання 9
оцінюється в 3 бали.
Максимальна оцінка за правильно виконану роботу – 12
балів.
Час на виконання роботи – 40 хвилин.
Варіант І
Початковий рівень
1. Позначте колір, якого набуває лакмус універсальний в розчинах лугів:
А. синій В.
малиновий
Б. червоний Г.
оранжевий
2. Допишіть вираз:
Розчинником називають - …
3.Компонентами розчину є…і … речовина.
Середній рівень
1.Перерахуйте фізичні властивості води.
2. З якими речовинами здатна реагувати вода:
А. K2O В. FeO
Б. P2O5 Г. SiO2
3. Встановіть відповідність між формулами гідроксидів та оксидів:
А. H2SO4 1.CuO
Б. KOH 2.SO3
В. Cu(OH)2 3. K2O
Достатній рівень
1. Закінчити рівняння можливих реакцій:
CuO + H2O =
P2O5 + H2O =
Na2O + H20 =
2.Обчисліть та позначте масову частку хлоридної кислоти в розчині, якщо у
воді масою 57 г. розчинили сіль масою 3 г.:
А. 5,1%. Б. 5%. В.5,4%. Г. 5,2%.
Високий рівень
1. Обчисліть та позначте масову частку натрій нітрату в розчині, якщо до
його розчину масою 130 г. з масовою часткою солі 12% долили воду масою 70 г.:
А. 7,6%. Б. 7,5%. В.7,8%. Г. 8%.
Варіант ІІ
Початковий рівень
1. Позначте колір, якого набуває лакмус універсальний в розчинах кислот:
А. синій В. малиновий
Б. червоний Г.
оранжевий
2. Допишіть вираз:
Розчини – це …
3. Найчастіше як розчинник використовують…
Середній рівень
1. Опишіть поширеність води у природі.
2. З даного переліку виберіть формули кислот:
А. CuO
В.NaOH
Б.HCl
Г. H2SO4
3. Встановіть відповідність між формулами гідроксидів та оксидів:
А.Fe(OH)31. CO2
Б. H2CO3 2.P2O5
В. H3PO4 3.Fe2O3
Достатній рівень
1. Закінчити рівняння можливих реакцій:
SO3 + H2O =
SiO2 + H2O =
K2O + H2O =
2.Обчисліть та позначте масову
частку нітратної кислоти в розчині, якщо у воді масою 25 г. розчинили кислоту
масою 2.:
А. 8,7%. Б. 8,2%. В. 7,4%. Г.8,5%.
Високий рівень
1. Обчисліть та позначте масову частку калій ортофосфату в розчині, якщо до
його розчину масою 150 г. з масовою часткою солі 0,1 долили воду об’ємом 50
мл.:
А. 7,2%. Б. 7,5%. В. 7,6%. Г. 7,7%.
Відповідь: 13,3%
Задача 2
(Самостійно
за варіантами заповнюємо таблицю для самоперевірки.)
Обчисліть
масову частку речовини в розчині, одержаному в результаті змішування:
Варіант
|
m(речовини), г
|
m (води), г
|
m (розчину), г
|
ω, %
|
1
|
30
|
170
|
|
|
2
|
50
|
100
|
|
|
3
|
5
|
95
|
|
|
4
|
100
|
100
|
|
|
5
|
70
|
130
|
|
|
6
|
25
|
175
|
|
|
Задача 3
Натрій
нітрат масою 14 г розчинили у воді масою 36 г. Яка масова частка натрію в
добутому розчині?
m (
)=14 г ω=(m(речовини) )/(m
(розчину))∙100%
Відповідь: 28%
Задача4
(Самостійно
за варіантами)
Варіант
|
m(речовини), г
|
m (води), г
|
m (розчину), г
|
ω, %
|
1
|
|
|
120
|
5
|
2
|
|
|
200
|
12
|
3
|
|
|
300
|
7
|
4
|
|
|
150
|
15
|
5
|
|
|
400
|
25
|
6
|
|
|
200
|
18
|
V. Самостійна робота за варіантами
Задача.
Варіант 1. Обчисліть масову частку
розчиненої речовини. Якщо для приготування розчину взяли 20 г калій нітрату і
140 г води.
Варіант 2. Обчисліть масову частку
розчиненої речовини. Якщо для приготування розчину взяли 70 г сульфатної
кислоти та 110 г води.
VІ. Підбиття підсумків уроку
Учитель
підбиває підсумки уроку, оцінює роботу учнів. Проводить обговорення результатів
самостійної роботи.
Охорона водойм від забруднення. Кислотні дощі. Очищення води.
Тема: Охорона водойм від забруднення. Кислотні дощі.
Очищення води.
Цілі уроку: узагальнити знання учнів про воду
як найпоширенішу речовину на Землі,
закріпити знання учнів про роль води у природі; сформувати уявлення про
єдність живої й неживої природи, дати поняття про методи очищення води на водоочисних станціях та в домашніх
умовах, охорону водойм від забруднення; розвивати вміння аналізувати й робити
висновки; виховувати дбайливе й ощадливе
ставлення до водних ресурсів, екологічну й культуру учнів.
Тип уроку: вивчення
нового матеріалу.
Методи й
форми роботи: пояснювально-ілюстративні (бесіда, розповідь);
застосування комп'ютерних презентацій.
Обладнання: таблиця «Вміст води в живих
організмах» , мультимедіа, фільм «Велика таємниця води».
Хід уроку
II.Актуалізація
опорних знань.
Проведемо
розминку й згадаємо те, що ви вже знаєте про воду.
1.
Хто й коли вперше здійснив синтез води? (А. Лавуазьє в 1783 р.)
2.
Яке повітря є важчим: сухе чи вологе? (Сухе, тому що молекулярна маса
води менше середньої молекулярної маси повітря.)
3. Чому яйце не тоне в
солоній воді? (Тому що густина солоної води більше, ніж прісної, а отже, більше
й сила, що виштовхує.)
4.
Чи можна висушити білизну на морозі? (Можна, оскільки лід теж випаровується. )
5.
Назвіть сім найменувань стану води, прийняті в метеорології? (Пара, лід, сніг, туман, іній, град, хмари.)
6. Чому
сталева голка не тоне, якщо її акуратно покласти на поверхню води? (Це пояснюється силами поверхневого натягу. )
7.
Назвіть види природних вод. Яка з них найбільш чиста й чому? (Дощова, тому що
вона утворилася внаслідок концентрації пари.)
8. Чому лід не тоне у воді?
Яку користь це приносить природі? (Густина льоду менша, ніж густина води.)
ІІІ. Мотивація
навчальної діяльності учнів.
На
минулому уроці я запропонувала вам замислитися над тим, чи можливе життя на Землі без води. Хто бажає
висловити свої міркування?
— Отже,
без води життя на Землі неможливе. Кожна її крапля є дорогоцінним даром
природи. Подивіться, ось так виглядає наша планета з космосу. Недарма її називають «блакитною».Бо майже три чверті її поверхні вкрито океанами і морями. Може, слід було б назвати її
Океанією, адже і життя на нашій планеті близько 500 млн років тому
зародилося у воді.
Але хоч і багато води на нашій планеті, та є проблема з чистою прісною водою. В Україні ця
проблема вже виникла в різних регіонах. Отже,
зробіть висновок: про що піде мова
на цьому уроці? (Про охорону, очищення та збереження води).Повідомлення
теми мети уроку.
ІV. Сприйняття і усвідомлення нового матеріалу.
Ви уже знаєте що саме діяльність людини сприяє
забрудненню води. (Відходи промислових підприємств, погані очисні споруди, побутове
сміття, стічні води, витік нафти під час видобутку на берегах та з суден,
отрутохімікати і мінеральні добрива, які дощ змиває з полів).Тому саме людині й потрібно виправити це
становище.
Розповідь учителя з використанням мультимедійних презентацій, та уривків
з фільму «Велика
таємниця води».
1.Кислотні
дощі, їх утворення, та вплив на оточуюче середовище.
2.Очищення
води на водоочисних станціях.
Важлива роль в
охороні гідроресурсів від забруднення належить очисним спорудам, які бувають
різних типів залежно від основного способу знешкодження нечистот:
* механічним способом
очищення нерозчинні домішки видаляються з допомогою системи відстійників і
різних пасток (відстоювання, фільтрація);
* суть хімічного
методу полягає у внесенні хімічного реагента, який вступає в реакцію з
розчинними й нерозчинними речовинами, що забруднюють воду, і сприяє їх
випаданню в осад у відстійниках, звідки вони видаляються механічним шляхом;
* фізичний метод — це
кип'ятіння води, обробка ультрафіолетовими променями, використання
ультрафіолетових хвиль і гаммавипромінювання;
*
найпоширенішими методами знешкодження води на водоочисних станціях дотепер залишаються
хлорування й озонува для очищення побутових стоків найкращі результати дає
біологічний метод: для мінералізації органічних забруднень використовуються
процеси життєдіяльності мікроорганізмів;
* для очищення
промислових стоків використовують електролітичний метод: пропускають
електричний струм, що призводить до випадання більшості речовин в осад.
3.Очищення води в домашніх умовах.
Вода на Землі проходить через велику кількість
фільтрів – земну кору, атмосферу, біосферу. Але людство весь час задавалось
питанням, чи можна штучно очистити воду. Було винайдено безліч способів.
Найпростіший для нас – пропустити воду через фільтр. Але ж не завжди при собі є
такий прилад. Тому, спостерігаючи за природою, люди винайшли інші способи
зробити воду чистою. Ось деякі з них:
- російські землепрохідники в тундрі болотну
воду очищали листям горобини. Якщо покласти їх у воду, то вже через 2 години
запах та присмак болотної води зникали і бактерії повністю гинули;
- також можуть очищати воду
від різних забруднень та бактерій гілочка черемхи, кора вільхи;
- біля криниць обов’язково садили дуб;
- відомий спосіб очищення
сріблом. Таку воду називають живою.
- дуже корисною є тала та
дощова вода;
- при кипінні води гинуть
шкідливі мікроорганізми;
- в Німеччині дуже популярними є саморобні фільтри. Щоб їх виготовити,
треба покласти на дно склянки з проробленими дірочками декілька шарів вати,
піску та деревного вугілля. Проходячи через такий фільтр, вода звільняється від
хлору, йоду, пестицидів, мікроорганізмів, зникає неприємний запах. Шари треба
міняти лише 1-2 рази на рік.
4.Охорона водойм від забруднення.
Висновок:отже і нам з вами потрібно бережно відноситися до
джерел,криниць, різних водойм, бо без чистої води життя неможливе. Кажуть люди:
скільки криниць на землі, стільки зірок на небі. І якщо вам доводилося бачити,
як падає небесниця, знайте — то десь замулилося
джерело. Отже, щоб не згасали зірки, оберігайте живі криниці!
V.Узагальнення і систематизація вивченого
матеріалу.
Фронтальна бесіда:
1.Що ви дізналися про килотні дощі?
2. Як вони впливають на рослинний і тваринний
світ?
3.Яку речовину називають «Соком життя.»?
4.Як ви очищаєте воду в домашніх умовах?
Самостійна робота.
Закінчіть рівняння реакцій, вкажіть загальну
суму коефіцієнтів:
Nа + Н2O = СаO + Н2O=
S03+Н20
= Н2O =
VІ. Підбиття підсумків
уроку.
V. Домашнє завдання: повторити тему,
підготуватися до контрольної роботи.
/vsf1� j R @� `S 9PoCLOgp/JnhXp+qQ06dSndB5VlH/LRJyCpgsQZ213+5pGO1
ToDnGf+/IP8BAAD//wMAUEsBAi0AFAAGAAgAAAAhALaDOJL+AAAA4QEAABMAAAAAAAAAAAAAAAAA
AAAAAFtDb250ZW50X1R5cGVzXS54bWxQSwECLQAUAAYACAAAACEAOP0h/9YAAACUAQAACwAAAAAA
AAAAAAAAAAAvAQAAX3JlbHMvLnJlbHNQSwECLQAUAAYACAAAACEAmTIy0AICAAAuBAAADgAAAAAA
AAAAAAAAAAAuAgAAZHJzL2Uyb0RvYy54bWxQSwECLQAUAAYACAAAACEAGQquLt4AAAAJAQAADwAA
AAAAAAAAAAAAAABcBAAAZHJzL2Rvd25yZXYueG1sUEsFBgAAAAAEAAQA8wAAAGcFAAAAAA==
" strokecolor="black [3213]"/>Дано: Розв’язання
m (реч.)=20 г ω=(m(речовини)
)/(m (розчину))∙100%
Відповідь: 13,3%
Задача 2
(Самостійно
за варіантами заповнюємо таблицю для самоперевірки.)
Обчисліть
масову частку речовини в розчині, одержаному в результаті змішування:
Варіант
|
m(речовини), г
|
m (води), г
|
m (розчину), г
|
ω, %
|
1
|
30
|
170
|
|
|
2
|
50
|
100
|
|
|
3
|
5
|
95
|
|
|
4
|
100
|
100
|
|
|
5
|
70
|
130
|
|
|
6
|
25
|
175
|
|
|
Задача 3
Натрій
нітрат масою 14 г розчинили у воді масою 36 г. Яка масова частка натрію в
добутому розчині?
m (
)=14 г ω=(m(речовини) )/(m
(розчину))∙100%
Відповідь: 28%
Задача4
(Самостійно
за варіантами)
Варіант
|
m(речовини), г
|
m (води), г
|
m (розчину), г
|
ω, %
|
1
|
|
|
120
|
5
|
2
|
|
|
200
|
12
|
3
|
|
|
300
|
7
|
4
|
|
|
150
|
15
|
5
|
|
|
400
|
25
|
6
|
|
|
200
|
18
|
V. Самостійна робота за варіантами
Задача.
Варіант 1. Обчисліть масову частку
розчиненої речовини. Якщо для приготування розчину взяли 20 г калій нітрату і
140 г води.
Варіант 2. Обчисліть масову частку
розчиненої речовини. Якщо для приготування розчину взяли 70 г сульфатної
кислоти та 110 г води.
VІ. Підбиття підсумків уроку
Учитель
підбиває підсумки уроку, оцінює роботу учнів. Проводить обговорення результатів
самостійної роботи.
Подписаться на:
Сообщения (Atom)