Общее·количество·просмотров·страницы

Позакласна робота

Гра з хімії для  учнів 9-11 класів
Брейн-ринг
Створюємо чотири команда по шість чоловік (по два чоловіки з кожного класу) Грають дві команди . Питання задається двом командам . Відповідає та команда, яка найшвидше найшла відповідь . Після відповіді на три питання визначається лідер команда, яка виграла цей раунд . Вона одіває повязку лідер і залишається грати далі, а програвша команда залишає ігровий стіл . їй на зміну приходить нова команда.
Питання :
 1. Чи можна спалити брильянт ?
Брильянт являє собою гранований апмаз . Алмаз - це алотропічна видозміна карбону , яка згоряє, утворюючи карбон (IV) оксид, так само як і вуглець. Ще в 1694 р. італійські алхіміки намагалися славити кілька маленьких апмазів і вони згоріли.
2 Який камінь під дієт води виділяє горючий газ ?
Внаслідок взаємодії кальцій карбіду з водою утворюється газ ацетилен , який легко займається і горить яскравим полум’ям.
 3. Чому вода не горить ?
Вода являє собою про душ повного згоряння водню і тому горіти не може .
4. Як алхімік переміг могутній турецький флот ? ( що таке грецький вогонь ? )
Грецький вогонь являв собою суміш смоли , солі, сірки , нафти і негашеного вапна. У деяких випадках до цієї суміші добавляли і селітру . За допомогою нього вогню греки відбивали найсильніші морські атаки . Грецький вогонь спалював кораблі, вся поверхня моря горіла навколо ворожого флоту . Смола і нафта займалися внаслідок сильного розігрівання при взаємодії води з негашеним вапном.
Винайшов грецький вогонь архітектор Коллонікос, житель міста Геліополя, який у вільний час займався алхімією. Коли величезний арабський флот напав на Візантію і коли вже здавалося, що немає жодного порятунку від сильного ворожого флоту, тоді Коллонікос запропонував свій винахід . Греки викидали з труб на носу кораблів горючу суміш, від якої займалися ворожі кораблі й вода навколо них.
5. Чому сонце гріє ? Чому сонце горить і не згоряє ?
Сонце це величезна атомна лабораторія, в якій весь час відбуваються різноманітні атомні перетворення, там іде перетворення водню в гелій з виділенням величезної кількості енергії. Наприклад від перетворення 1 г. водню в гелій виділяється стільки ж енергії, як і від згоряння 15т. бензину . Тому в ценрі сонця температура дорівнює 20мл.градусів. На Сонці запас водню зменшується в розмірах . Проте,, за обчисленням запасів водню вистачить на 35 млрд. років .
6. Які кислоти мають кристалічну будову ?
а) Щавелева кислота дуже поширена в природі, є у всіх рослинах ; нею , зокрема., зумовлюється кислий смак щавлю .
б) Лимонна кислота міститься в лимоні, аґрусі, малині, виноградному сокові; застосовується в кондитерському виробництві та для консервування крові.
7. Що являють собою блукаючі вогні на кладовищах ?
Під час анаеробного гниття органічних решток, що містить фосфор , утворюються його леткі водневі сполуки Р2Н4 , які внаслідок зіткнення з повітрям загоряються і горять , голубим вогнем . Від легкого вітерця вогні пливуть, рухаються. Це явище і є причиною появи «блукаючих вогнів», які інколи можна спостерігати на болотах і кладовищах .
8. Який метал найлегший і який найважчий ? З яких двох металів один важчий за другий у 42 рази ?
Найлегший метал Ji його густина 0.53 , він у 15 разів легший за залізо і в 2 рази за воду . Найважчий метал осмій , його густина 22.5 . Отже осмій в 42 рази важчий за літій . Радій і платина також мають велику густину бо їх атоми належать до найважчих .
9. З якого металу виготовляють цистерни для перевезення сульфатної кислоти по залізницях ?
Концентровану сульфатну кислоту перевозять у залізних цистернах , тому що залізо в ній не розчиняється.
10. Чи корисно пити дистильовану воду ?
Дистильована вода не містить солей і тому має неприємний смак. Пити її шкідливо , бо вона вилучає солі з клітин організму, що приводить до їх відмирання.
11. Що являє собою піна , що утворюється, коли варять суп або варення ?
Піна являє собою білки , що зсілися від впливу на них високої темпера­тури. Знімаючи піну, ми тим самим видаляємо з бульйону поживну речовину -білок.
12. Які метали є в складі різних органів людського організму ?
В кістках - кальцій ,
У печінці - мідь ;
У серці    - марганець ;
В язиці   - олово ;
Зуби       - цинк;
Нирках   - миш’як.
13. В якому молоці не міститься молоко ?
Вапняному.
14. Чому люди Іноді отруюються персиковою або вишневою наливкою чи олією з гіркого мигдалю ?
Усі зазначені продукти у кісточках містять синильну кислоту , яка є сильною отрутою . Вона спричиняє загальний параліч і смерть Тому не можна багато їсти кісточок персиків , вишень і мигдалю .
15. Що таке льодяна оцтова кислота ?
Льодяною називають концентровану 100% оцтову кислоту, тому що при температурі кристалізації кристали зовні нагадують лід .
16. Що таке синій камінь ?
Синім каменем називають мідний купорос Си8О4.5Н2О , через його сине: забарвлення , властиве кристалам , що містять п’ять молекул води . Безводний - білий .
17. Який спирт не горить ?
Нашатирний .
18. Чи містить срібна фарба - срібло ?
Ні, лише алюміній .
 19. «Спочатку — вода, після — кислота!  Інакше станеться велика
біда». Про яке явище іде мова ?
Про розчин сульфатної кислоти у воді.
20. Без якого білого металу рослини не стали б зеленого кольору ?
Магній.
21. Яка речовина має міцність сталі й прозорість скла ?
Плексиглас, або окрилове скло .
22. Яке "дерево" складається із свинцю ?
Свинець витіснений з розчину його солей цинком , утворює лусочки і кристали, що нагадують листочки , і тому назаваєтьея сатурновим деревом / Сатурн - алхімічна назва свинцю /.
23. В якій воді легко розчиняється золото ?
 Золото легко розчиняється в хлорній воді.
24. Яке вапно пахне хлором ?
Хлорне -
25. Яку кислоту не можна зберігати в скляному посуді ?
 Плавикову
26. Суміш яких газів не можна залишати на сонці ?
Суміш водню з хлором , бо така суміш вибухає. Відбувається фотохімічна реакція.
27. Яке взуття не можна виготовити без сірки ?
 Гумове.
28. Що виготовляється із молока ?
Козеїн , який іде на виготовлення пластичної маси - галаліту, з якої виготовляють пластмасові вироби.
29. Якою жовто — бурою речовиною молена зафарбувати крохмаль в синій колір ?
Йод.
30.  Назва якого елемента зв’язана з кольором ?
Йод - грецькою мовою означає, фіолетовий.
31. Який спирт виробляється з повітря і води ?
 Нашатирний спирт
32. Яке погодження слова «каучук» ?
Слово каучук складається з двох слів : као- дерево і чу- текти, плакати. Каучук - сльози дерева.
33. З яких сухих речовин можна добувати воду, нагріваючи їх ? Кристалогідрати.
34.  Чому запахи поширюються повільно ?
Запах залежить від поширення молекул речовин в повітрі, вони рухаються дуже швидко але весь час змінюють свій напрям стикаючись з іншими молекулами.
 По закінченні гри, команда  «лідер» отримує призи.


***************************************************************

Вечір
«У світі металів»
Мета:ознайомити учнів з місцем елементів періодичній системі , та
основною короткоюхарактеристикою їх як простих речовин,
розширювати кругозір учнів, та виховуватиінтерес до хімії.
Обладнання: періодична система хімічних елементів. Д.І.Менделєєва,
хімічне обладнання, та реактиви необхідні для дослідів.
ВЕДУЧИЙу першому відділені нашого вечора ми відправляємось в уявну подорож періодичною таблицею. Ми побуваємо у її клітинах і пізнаємо багато нового про деякі метали і так, увага! Подорож починається! Клітина 26.
УЧЕНИЦЯ– Залізо…
Хто знає цей метал, який посів перше місце в машинобудівній індустрії . Всім відомо, що під дією повітря та вологи розкладається , піддаючись корозії.
Існує багато способів захисту заліза. Його змащують , покривають оловом , цинком, нікелем, фарбують масляними фарбами. Не дивлячись на це , щорічно втрачається 1/3 всього добутого металу. І хоч цей метал відіграє велику роль у нашому житті, залізний вік піде у минуле як і кам’яний. Наступає час синтетичних металів , час пластмас.
ВЕДУЧИЙ: Клітина 3. Літій
УЧЕНЬ 1. Літій – найлегший метал.
Хімічні властивості цього металу дуже подібні до властивостей натрію і калію. Солі літію рідко зустрічаються в природі. Вони забарвлюються в малиновий колір, ( Від полум’я захованої спиртівки малиновим кольором запалюється  факел, який тримає учень. № факелом, що яскраво горить, учень покидає зал).
ВЕДУЧИЙ: Клітина 4. Берилій
УЧЕНЬ 2. Нам відомо, ще один метал майбутнього – берилій який дуже легкий та твердий.
Вже сьогодні він використовується у новій техніці. Додавання берилію до сталі робить її стійкою до високої температури, набагато збільшує швидкість її різання. В природі берилій зустрічається у вигляді мінералу берили. Його різновиди є коштовним камінням.
ВЕДУЧИЙ. Клітина 12. Магній .
УЧЕНЬ 3. Магній – сріблясто – білий легкий метал (підпалює магній ). Світло від спалювання магнію містить багато ультрафіолетових променів, застосовується у миттєвому фото. Ця властивість використовується у військовій справі для освітлення місцевості при нічних бомбардування. Завдяки своїй легкості та міцності, магній застосовується для виготовлення спалів, які використовуються в літакобудуванні. В природі магній зустрічається у складі морської води та багатьох мінералах: ( магнезій, доломіт, карналіт ).
ВЕДУЧИЙ: Клітина 11. Натрій.
УЧЕНЬ 4. Натрій – легкий, м’який лужний метал. ( Кидає шматочок натрію у воду ). Вже при нормальних умовах натрій взаємодіє з водою. В результаті реакції виділяється водень. Чи може такий активний метал як натрій знаходиться у вільному стані в природі? Звичайно, ні. Він окисляється в повітрі, тому його зберігають під гасом. В природі натрій зустрічається у вигляді сполук. Зафіксувати наявність натрію в солях можна по жовтому забарвленню полум’я.
ВЕДУЧИЙ: Клітина 13. Алюміній.
УЧЕНЬ 5. Хто сьогодні не бачив алюмінію? В перше невелику кількість алюмінію змогли отримати у 19 столітті. Вироби з алюмінію ( обручки, прикраси ) прирівнювались до виробів золота, і ніхто не міг подумати, що алюміній будуть так широко застосовувати.
Так дуже скоро був відкритий дешевий (електричний)спосіб добування алюмінію в електропечахрозтопленого кріоліту.
Пластичний, легкий алюміній посів особливе місце в автомобільній, машинобудівній та інших галузях промисловості. Разом з магнієм застосовується в літакобудуванні. Дивлячись на шматок глини, важко повірити, що саме вона дала цей прекрасний метал.
Ще важче повірити, що метал, який став для нас сьогодні звичайним, міститься в твердому камінні – корунді, синьому сапфірі і червоному, як кров рубіні.
Галузі застосування алюмінію поширюються з кожним роком.
ВЕДУЧИЙ:клітина 19. Калій
УЧЕНЬ 6. Калій – м’який і лужний метал.
У вільному стані він не зустрічається в природі, але входить до складу 100 різних мінералів. Яку користь дають людині сполуки калію? При нестачі солей калію в ґрунті у рослин починаються різні хвороби, вони перестають рости, цвісти. Особливо відчутні до калію буряк, льон, злакові культури. Наявність калію в солях можна виявити фіолетовому кольору полум’я
ВЕДУЧИЙ: Клітина 23. Ванадій.
УЧЕНЬ 7. Ванадій назвали так на честь скандинавської богині краси Ванадії. Ванадій – легкий метал, який має високу температуру плавлення. Невеликі домішки його до сталі підвищують пружність і міцність сталі на 50%, тому застосовується при виготовлені моторів.
Зелені, червоні, жовті і чорні солі ванадію є прекрасними фарбами. В природі ванадій зустрічається в невеликих кількостях.
ВЕДУЧИЙ: Клітина 29. Мідь. ( Купрум )
УЧЕНЬ 8. Хто з вас читав захоплюючі « Уральські казання» Бажова, той запам’ятав казки « Господарка мідної гори», та « Малахітова шкатулка», в який йдеться про природні мідні руди.
Спочатку людини навчилась будувати мідь,  потім мідь з’єднувати з оловом, одержуючи при цьому твердий сплав, - бронзу.
Мідь застосовується для виготовлення електричних проводів, апаратури та окремих частин машин.
Широко застосовуються сплави міді: латунь, бронза та інші. Солі міді забарвлюють полум’я у синьо - зелений колір. ( Запалює факел і виходить ).
ВЕДУЧИЙ: Клітина 50. Станум (олово).
УЧЕНЬ 9. Бронза, бабіт, станіоль, фарфорові емалі, фарби – Всі вони у своєму складі містять олово.
Дуже своєрідні властивості цього цікавого металу. Він може «кричати», тобто потріскувати при згинанні. Другою оригінальною здатністю є своєрідна реакція на
холод. – «Олов’яна чума».
Олов’яна чума – це найстаріша з відомих хвороб металів. У 1868 р. в мемуарах Петербурзької академії з’явилася стаття  академіка Фріцше, у якій повідомлялося, що на складах військового обмундирування розсипалися всі олов’яні ґудзики на солдатських  шинелях. Твердий білий метал перетворився на сірий порошок. Подібні явища спостерігалися і на складах митниці6 олов’яні брускирозсипалися на порох. Олово ніби застуджувалося. Сірий порошок утворився за низьких температур.
Такі історії траплялися і пізніше. Із поїзда, який прибув із Голландії до Москви, замість олов’яних брусків вивантажили сірий порошок. За кілька морозних днів усі миски та ложки, виготовлені з олова, розсипалися. Суть олов’яної чуми полягає у зміні кристалічної структури металу за низьких температур. Густина білого олова – 7,37, а сірого – всього 5,76. Під час перекристалізації на морозі метал змінюється в об’ємі й відбувається щось на зразок мікровибуху. Олов’яна чума – це «інфекційне» захворювання, яке передається від «хворого» олова до «здорового». Наявність в олові домішок алюмінію, цинку прискорює перебіг хвороби, а вісмут, сурма і свинець, навпаки, сповільнюють цю недугу.
Про те ця «хвороба» піддається лікуванню. Для цього метал потрібно переплавити і повільно охолодити.
Олово було першим металом, який людина навчилась виплавляти.
ВЕДУЧИЙ: Клітина 56. Барій.
УЧЕНЬ 10. Гарно дивитись, коли у нічному небі розлітаються з зеленуватим дощем блискучі зірочки святкового феєрверку. Про те не всі знають, що тут застосовуються солі барію. Барій – активний блискучий метал білого кольору. Солі барію забарвлюють полум’я жовто-зелений колір. ( Запалює факел і виходить).
ВЕДУЧИЙ: Клітина 51. Сурма. ( Стибій ).
УЧЕНЬ 11. Сурма – блискучий сірий ламкий метал. Погано проводить тепло та електричний струм. В ньому проявляються властивості металу та металоїду. Застосовується, головним чином, у справі зі свинцем для виготовлення друкарського шрифту. Сурма легко горить у холоді.
ВЕДУЧИЙ: Клітина 70. Золото (Аурум).
УЧЕНЬ 12. Із золотом завжди пов’язане насильство, криваві розправизавоювання континентів та народів. Чому золото стало царем металів? Золото – благородний метал, він не змінюється на повітрі, зберігає свій блиск, не розчиняється в хімічних реактивах.
Метал м’який, пластичний добре розтягується у тонкі листи. В природі зустрічається у вигляді крупинок, а інколи у вигляді великих самородків. (Виходить).
ВЕДУЧИЙ: Клітина 84. Вольфрам.
УЧЕНЬ 13. Метал, який має дуже високу температуру плавлення 3370.
Застосовується у виробництві електричних ламп. Вольфрам дуже пластичний метал: із шматка, що важить 200 грамів, можна витягнути дротину довжиною 80 км. Вольфрам входить до складу броні сучасної військової техніки.
ВЕДУЧИЙ: В нашій уявній подорожі ми зупиняємося у царстві особливих атомів, які розташовані у нижній частині періодичної таблиці. Якщо б ми могли зазирнути у цей безмежний світ, то побачили б казкову картину. ( Звертається до таблиці і продовжує говорити, показуючи на ній потрібні клітини).
Атоми Урану та Торію. Це радіоактивні елементи, котрі виділяють особливі промені та при цьому народжують атоми Гелію. ( Атоми вискакують із своїх клітинок, яскраво світяться загадковим світлом, перетворюються, як у казці, а не видимий газ радон, знову повертаються до таблиці і завмирають у клітині Плюмбуму (Свинцю).
Уявимо собі іншу картину: невідомі атоми швидко налітають на уран, під дією яких він починає розпадати. Отже, радіоактивні елементи – нестійкі, швидко розпадаються, перетворюючись в інші.
Таблиця Менделєєва – це картина таємничих процесів перетворення одних атомів в інших.
А сам атом – це шматок Всесвіту, що завжди приваблював і приваблюватиме людство.
ВЕДУЧИЙ: Подивіться інсценування казки « МУДРЕЦЬ ІЗ БАГДАДУ» і поясніть суть хімічних процесів, використаних мудрецем.
ДІЙОВІ ОСОБИ:
КАЛІФ
МУДРЕЦЬ ІЗ БАГДАДУ
ВІЗИР
СЛУГА
Завіса відкривається. На м’якому дивані у халаті та чалмі, схрестивши ноги, сидить каліф, поряд з ним стоїть візир. Збоку горить світильник. Перед каліфом низенький столик, на ньому стоїть букет білих квітів ( паперові троянди ) та пляшка з «вином».
ВІЗИР… Чув я, володарю, що у нашому місці з’явився мудрець.Він прибув із Багдаду і творить різні дива ( каліф плескає в долоні, З’явився слуга ).
КАЛІФ. Негайно приведіть чужинця в палац.
СЛУГА. Слухаю та корюсь ( робить глибокий уклін і виходить, повертається з бідно одягненим старим чоловіком).
КАЛІФ. Підійди, о мудрішийз наймудріших! Я чув, що ти чарівник і вмієш робити різні дива.
МУДРЕЦЬ. ( Робить глибокий уклін ) хай продовжить алах дні твої на довгі роки. Твій покірний слуга тільки бідний чоловік в все у волі алаха.
КАЛІФ. То покажи нам що – не будніх своїх див.
МУДРЕЦЬ. Слухаюсь і корюсь. Дозволь мені, о каліфе, із цієї пляшки з вином
налити кожному належного напою. (Каліф погоджується, Мудрець бере пляшку з
вином, до нього підходить слуга з трьома склянками на таці).
МУДРЕЦЬ.(Наливає з пляшки в них рідину. В одній склянці виходить червона
рідина, в другій – жовта, в третій – прозора. Підносить склянки каліфу та візирю,
собі залишає воду, збирається її пити).
КАЛІФ. Це дійсно диво! З однієї пляшки різні вина і вода.
ВІЗИР. О, каліфе, вода не напій мудрецеві, дозволь віддати йому вино (старий
глибоко вклоняється і бере їх склянки).
МУДРЕЦЬ. Дякую тобі, о найдобріший із каліфів, але я не п`ю вина. Виливає
рідину із склянок в свою, все перетворюється на воду.
КАЛІФ. О мудріший з наймудріших я чув що в деяких країнах земля розступається
і вивергається з неї полум’я, покажи нам це чудо.
МУДРЕЦЬ. Слухаю і корюсь. Тут немає нічого складного (проводить дослід
«виверження вулкану»).
КАЛІФ. Ось тобі мідна монета за роботу!
ВІЗИР. Оскільки ти чарівник, якщо хочеш, то можеш перетворити її в золоту.
МУДРЕЦЬ. За мою роботу досить і срібної монети. Опусти, справедливіший, твою монету в склянку з водою (каліф занурює монету, мудрець підіймає руки в гору і щось нашіптує. Потім виймає монету, підіймає високо над головою. Монета блистить сріблом, мудрець робить глибокий уклін перед каліфом).
ЗАВІСА.
ПОЯСНЕННЯ ДО ДОСЛІДІВ
Три рідини з однієї пляшки. На дні склянок що приносить слуга, налито в одній – трохи кислоти, у другій декілька кубиків хлорного вапна, перша порожня. В пляшці розчин метилоранжу.
«Виверження вулкана». У тигель на дві третини його об’єму насипають дрібно розтертий двохромовокислий амоній, зверху капають дві, три краплини спирту. Тигель ставиться на керамічну поверхню і підпалюється спирт.


***************************************************************


Година цікавої хімії
«Хімічний склад їжі»
Вуглеводи
Вуглеводи в організмі людини відіграють роль енергетичних речовин. Найважливіші з них — сахароза, глюкоза, фруктоза, а також крохмаль. Вони швидко засвоюються («згоряють») в організмі. Виняток становить клітковина (целюлоза), якої особливо багато в рослинній їжі. Вона практично не засвоюється організмом, але має велике значення: виступає в ролі баласту і допомагає травленню, механічно очищаючи слизові оболонки шлунка і кишечнику. Вуглеводів багато в картоплі й овочах, крупах, макаронних виробах, фруктах і хлібі.
Цукор
Найдавніший вид цукру — тростинний. Його батьківщина — Бенгалія (нині територія Бангладеш). Європейці в особі воїнів Александра Македонського вперше спробували цукор і повідомили, що знайшли «мед», який отримується без участі бджіл. Під час хрестових походів були виявлені величезні плантації цукрової тростини в Сирії. Місцеві жителі в глиняних горщиках варили цукор з тростини. Були часи, коли цукор вважали дорогими ліками і купували в аптеках. У 1747 р. німецький хімік Андреас-Сигізмунд Маргграф (1709—1782) виділив перший європейський цукор із цукрового буряка. У 1802 р. у селі Аляб'єво Тульської гу­бернії був побудований перший російський цукровий завод. Тут цукор варили з буряка, який вирощували неподалік.
Те, що ми зараз називаємо цукром, — це майже чиста (99,75-відсоткова) сахароза. Цукор — дуже висококалорійний продукт харчування. Сахароза (дисахарид) під час нагрівання в присутності води розпадається на глюкозу і фруктозу (моносахариди). Ця хімічна реакція називається інверсією сахарози.
Глюкоза
Глюкозу одержують у результаті розпаду сахарози. Вона моментально потрапляє в кров, надзвичайно легко засвоюється організмом і швидко відновлює сили людини. Однак при надлиш­ковому надходженні цукру глюкоза перетворюється в глікоген і відкладається в печінці. Потім надлишок глікогену переходить у жири, що призводить до надмірної ваги (ожиріння, целюліту). Споживання цукру дорослими людьми не повинно перевищувати 80—100 г на день.
Глюкоза з усіх вуглеводів (цукрів) є найважливішою для життєдіяльності рослин, тварин і людини. У вільному вигляді вона міститься в плодах (наприклад, у винограді, звідси і її стара назва «виноградний цукор»), квітковому нектарі, меді разом із фруктозою і сахарозою. Глюкоза міститься в крові людини і .тварин, при­чому концентрація її відносно постійна (близько 0,1 %). Якщо глюкози в крові стає менше, то виділення енергії в м'язовій та інших тканинах організму ослабляється або зовсім припиняється, настає гіпоглікемія. При діабеті («цукровій хворобі») вміст глюкози в крові та сечі перевищує норму, це теж викликає важкий стан, аж до діабетичної коми.
Глюкозу та багаті на неї продукти використовують для лікувального харчування ослаблених хворих та людей, які виконують роботу, пов'язану з великими нервовими і фізичними навантаженнями.
Фруктоза («фруктовий цукор»)
Уперше була виділена в 1847 р. У вільному вигляді вона міститься в овочах, фруктах і бджолиному меді. Фруктоза має приємний солодкий смак, легко розчиняється у воді та етиловому спирті. У холодному вигляді й у кислому середовищі вона здається солодшою від сахарози.
Фруктоза і глюкоза мають однакові формули, але їх молекули розрізняються за просторовою будовою — фруктоза є ізомером глюкози. Аж до відкриття інсуліну фруктоза була незамінним продуктом харчування для хворих на діабет. Заміна звичайного цукру на фруктозу в харчуванні знижує небезпеку захворювання зубів на карієс. Однак фруктоза як компонент їжі має і свої недоліки: вона утворює дуже міцні комплексні сполуки із залізом, що погіршує засвоєння цього елемента. Оскільки фруктоза «підкреслює» власний аромат та смак фруктів і овочів, дуже заманливо застосовувати її для консервування замість цукру чи разом з ним. Коли ми варимо варення, звичайно ж, додаємо в нього цукор. Консервуюча дія цукру пропорційна його концентрації. При цьому завдяки реакції інверсії сахарози молярна концентрація цукрів (вуглеводів) у процесі приготування варення збільшується вдвічі, адже з однієї молекули сахарози отримуються дві — глюкози і фруктози. Для посилення інверсії під час варіння плодів з низь­кою кислотністю (айви, чорноплідної горобини, ірги) додають лимонну кислоту. Ще краще використовувати для цього суміші цукру (сахарози) та фруктози в рівних співвідношеннях.
Вуглеводи, жири та білки — де вони в їжі?
Їжа — пальне для людини: щоб жити, їй потрібно їсти. Фундаментальний закон природи — закон збереження матерії та енергії. Має пряме відношення до людини.
Усі витрати речовини та енергії люди поновлюють тільки їжею. Виходить, людині треба їсти стільки, щоб між одержуваною ззовні речовиною і витраченою енергією встановився баланс.
Крім енергетичної цінності їжі, яка повинна становити ніяк не менше 1200 калорій на добу (але і не більше 3500 калорій), необхідно, щоб раціон харчування був різноманітним і містив певну кількість білків, жирів, вуглеводів, а також вітамінів і мінеральних речовин.
Вважається, що в денному меню співвідношення основних компонентів — білків, жирів і вуглеводів — за масою повинне дорівнювати 1 : 1 : 4. Це означає, що продукти, що містять білки, мають оптимально поєднуватися з рослинними і тваринними жирами, а також вуглеводами (крохмалем, цукром, клітковиною).
Білки
Джерелами білків можуть служити не тільки тваринні продукти (м'ясо, риба, яйця, сир), а й рослинні, наприклад плоди бобових (квасоля, горох, соя, арахіс, що містять до 22—23 % білків за масою), горіхи і гриби. Однак більше всього білка у твердому сирі (до 25 %), м'ясних продуктах (у свинині — 8—15 %, баранині — 16—17 %, яловичині — 16—20 %), у м'ясі птиці (21 %), рибі — (13—21 %), яйцях (ІЗ %), сирі (14 %). Молоко містить 3 % білків, а хліб 7—8 %. Серед круп чемпіоном за вмістом білка є гречана (13 % білків у сухій крупі), тому саме її рекомендують для дієтичного харчування.
Щоб уникнути «надмірностей» і водночас забезпечити нормальну життєдіяльність організму, треба, насамперед, дати людині з їжею повноцінний за асортиментом набір білків. Якщо білків у харчуванні бракує, доросла людина відчуває занепад сил, у неї знижується працездатність, організм гірше опирається інфекціям і застуді. Що стосується дітей, то вони при неповноцінному білковому харчуванні сильно відстають у розвитку: діти ростуть, а білки - основний «будівельний матеріал» природи. Кожна клітина живого організму містить білки. М'язи, шкіра, волосся, нігті людини складаються, головним чином, з білків. Більше того, білки — основа життя, вони беруть участь в обміні речовин і забезпечують розмноження живих організмів.
Жири
Жири теж служать джерелом енергії для людського організму, їх організм відкладає «про запас», і вони є енергетичним джерелом довгострокового користування. Крім того, жири мають низьку теплопровідність і охороняють організм від переохолодження. Не дивно, що в традиційному раціоні північних народів так бага­то тваринних жирів. Для людей, зайнятих важкою фізичною працею, витрачену енергію теж простіше всього (хоча і не завжди корисніше) компенсувати жирною їжею. Жири входять до складу клітинних стінок, внутрішньоклітинних утворень, до складу нервової тканини. Ще одна функція жирів - поставляти в тканини організму жиророзчинні вітаміни та інші біологічно активні речовини. Жири, які ми їмо, — це не індивідуальні хімічні сполуки, а складні суміші ліпідів, води, мінеральних солей та вітамінів. Прості й складні ліпіди — це великий клас хімічних речовин. Основна частина харчових жирів — прості ліпіди, або тригліцериди, естери трьохатомного спирту гліцерину  і вищих карбонових кислот, які ще називаються жирними.
Серед жирних кислот розрізняють граничні (наприклад, пальмітинову COOH , стеаринову COOH) і неграничні, які містять у своїй молекулі один або кілька подвійних зв'язків (наприклад, олеїнову COOH , лінолеву COOH, арахідонову COOH ). Чим більше в жирах похідних насичених (граничних) жирних кислот, тим вищою є температура їх плавлення:
·        у баранячому і яловичому жирах, які швидко застигають, вміст гліцеридів насичених кислот — близько 51%;
·        у свинячому жирі вміст гліцеридів — 40 %, цей жир плавиться легше і за нижчої температури.
Якщо в жирах переважають сполуки ненасичених жирних кислот, то вони рідкі вже за кімнатної температури. Наприклад:
·        соняшникова олія містить більш ніж 83 % таких сполук;
·        багато похідних ненасичених жирних кислот і в риб'ячому жирі.
Вважають, що користь жирів тим більша, чим більший у них вміст неграничних жирних кислот. Це пов'язано з тим, що ненасичені кислоти дуже легко вступають у хімічні реакції окиснення і приєднання за місцем розташування подвійних зв'язків у їхніх молекулах. Отже, ненасичені кислоти «вичищають» з організму всілякі непотрібні й небезпечні речовини і тим самим сприяють збереженню здоров'я та довголіттю. Фізіологи зробили висновок, що звичка використовувати рослинну олію не тільки для приготування салатів та домашніх консервів, а й для того, щоб смажити на ній м'ясо, рибу, гриби, додасть здоров'я вам і всій вашій родині. Єдиний «мінус» жирів з ненасиченими жирними кислотами — їх здатність окиснюватися на повітрі, особливо помітна в теплі й на світлі. Рослинна олія при цьому найчастіше мутніє. Щоб освітлити помутнілу рослинну олію, необхідно:
·          додати до неї трохи кухонної солі (з розрахунку 1 чайна ложка солі на   1 л олії) і залишити на кілька днів. Відстояна олія розділиться на два шари. У нижньому буде знаходитися розчин кухонної солі у воді з домішками, що викликали помутніння;
·          акуратно злити верхній більш легкий шар освітленої і зневодненої олії в іншу посудину.
Темний осад на дні пляшок з нерафінованою (неочищеною) соняшниковою олією містить розчинені екстрактивні речовини, які надають олії особливого смаку і запаху та забезпечують коричневу кірочку під час смаження. Рафінована олія такого осаду і запаху не має.
Майонез. Особливо легко засвоюється рослинна олія в збитому вигляді – такою вона входить до складу багатьох соусів. Один з таких соусів — майонез. Це емульсія рослинної олії з 25—50 % води, 5—6 % яєчного порошку, сухим молоком, оцтом і спеціями. У цьому випадку вода — не шкідлива домішка, а необхідний компонент продукту.
Якщо майонезу вдома не виявилося, а він терміново потрібен — не біда. Можна швидко його приготувати, збиваючи яєчні жовтки із сіллю та гірчицею і поступово, невеликими порціями, додаючи рослинну олію (на 2 жовтки 1 склянка олії, 1столова ложка гірчиці). Наприкінці збивання треба влити чверть склянки 3- відсоткового розчину оцтової кислоти (столового оцту), і соус побіліє.
Кілька порад щодо майонезу:
·        не зберігайте його у відкритому вигляді й у теплі, олія може окиснитися. Майонез набуде «обвітреного» вигляду;
·        не зберігайте його на морозі: за -15 °С емульсія олії розшаровується.
Щоправда, такий «зіпсований» майонез можна «виправити» збиванням. Врахуйте, що майонез не переносить тривалого контакту з продуктами, які містять оцтову і молочну кислоту (наприклад, з хроном, солоними огірками, квашеною капустою), і теж розшаровується.
«Масло м 'яке, сільське», яке нав'язує нам реклама, — що ж це таке?
Почнемо з того, що насправді це зовсім не масло, а бутербродний маргарин - штучний (і аж ніяк не сільський!) продукт втручання хімії в процес приготування жировмісних продуктів. Усі ці «масла» для намазування («спреди») виготовляють на основі гідрогенізованої рослинної олії або молочного жиру з додаванням ароматизаторів, рідких рослинних жирів та жиру морських тварин. А користь таких «намазок» (масложирових сумішей) для здоров 'я сумнівна.
Так, додавання кокосової олії робить продукт більш дії точним і навіть придатним для дитячого та лікувального харчування. Зате введення пальмової або арахісової олії збільшує навантажені ні на печінку, а присутність жиру морських ссавців забезпечує над мірний вміст холестерину.
Але найнебезпечніше те, що в гідрогенізованих рослинних жирах нагромаджуються транс-ізомери жирних кислот, які сприйми, утворенню в організмі шкідливого для здоров'я різновиду холестерину.
Отже, на обгортці справжнього вершкового масла має бути вказано, що воно відповідає державним стандартам (у випадку вітчизняної олії) і виготовлене з нормалізованих вершків або поквашених вершків. На імпортному маслі теж обов'язкова вказівка на «вершковість». Таке масло в кількості 20—30 г на день фізіологічна норма для дорослої людини. їжте на здоров'я!
Кухонна сіль
Без солі і жито — трава.
У давні часи кухонна сіль вважалася майже коштовністю Справді, без золота прожити можна, а без солі — ні. У Стародавньому Римі сіль була дорожчою від золота. Тому воїнам іноді платили сіллю, а чиновникам видавали сольовий пайок. За нашим звичаєм, коли дорогим гостям підносять хліб-сіль, тим самим бажають їм здоров'я та добробуту. Розсипати сіль — це накликати лихо, сварку.
Не підлягає сумніву й те, що з кухонною сіллю людина одержує найважливіші макроелементи. Для профілактики захворювань, пов'язаних з порушенням обміну речовин, до солі додають мікро елементи (наприклад, йод). Щоправда, «йодована» сіль непридатна для домашніх солінь: і капуста, і огірки, і гриби від неї стають м'якими.
Для засолення і заквашування овочів краще використовувати  кам'яну сіль грубого очищення, що містить невелику домішку солей кальцію та магнію, — соління будуть апетитними і хрусткими.
Заготовте на зиму кріп, петрушку, шпинат, листя щавлю Для цього зелень дрібно поріжте, засипте невеликою кількістю солі й поставте під вантаж. У прохолодному місці під шаром соку, що виділився, зелень не зіпсується кілька місяців.
Сіль сильно впливає на тривалість приготування справ та їхню якість. Суть цього впливу полягає в тому, що в присутності солі сповільнюється або зовсім припиняється перехід із продукції у бульйон, відвар чи соус «екстрактивних» (розчинних) смакових речовин. Тому запам'ятайте:
·        якщо ви хочете одержати наваристий м'ясний бульйон, його слід солити за півгодини до закінчення варіння м'яса;
·        щоб риба не розварилася, рибний суп соліть на самому початку;
·        відварюючи м'ясо для заправлення салату, других страв чи бутербродів, кладіть сире м'ясо не в холодну воду, а в киплячу і підсолену (у цьому випадку м'ясний сік залишиться всередині і м'ясо буде смачнішим);
·        під час варіння очищеної картоплі сіль додавайте відразу, щоб уникнути втрати поживних речовин з відваром;
·        квасолю і горох слід солити тільки після їх розм'якшення, інакше приготування супу чи другої страви розтягнеться на кілька годин;
·        салати зі свіжих огірків та помідорів соліть перед подачею на стіл, щоб овочі не втратили соку;
·        салат «олів'є» краще зовсім не солити, а додати солоних огірків і майонез;
·        коли смажите рибу чи м'ясо, посоліть їх перед тим, як покласти на сковорідку, і навпаки, печінку соліть після обсмажування;
·        птицю перед смаженням злегка натріть сіллю і прянощами.
Відомо, що краще недосолити їжу, ніж пересолити її. Пересолювання шкідливе для здоров'я. Якщо через брак кулінарного досвіду ви пересолили суп:
·        додайте в нього очищену та нарізану картоплю або попередньо замочений рис у марлевому мішечку; це допоможе видалити надлишок солі;
·        іноді можна додати у страву цукор.
Скільки солі потрібно класти в їжу? Якщо ви не хочете пробувати їжу в процесі приготування, можна керуватися такими нормами. Для приготування:
·        дріжджового тіста на 1 кг борошна кладіть 5—12 г солі;
·        м'ясних котлет на 1 кг м'ясного фаршу — 20 г солі;
·        рибних котлет на 1 кг рибного філе — 20 г солі;
·        гречаної каші на 1 кг гречаної крупи — 20 г солі;
·        розсипчастої рисової каші на 1 кг рису — 28 г солі;
·        рисової каші-«розмазні» на 1 кг рису — 40 г солі. Примітка: в одній чайній ложці 10 г солі.
Щоб сіль не відсиріла при зберіганні, до неї можна додати трохи сухого картопляного крохмалю або покласти в ємність із сіллю суху паперову серветку чи аркуш фільтрувального паперу.
Бійтеся сурогатів
Багато продуктів харчування, які раніше можна було купити тільки в державних магазинах, тепер продаються на ринках чи оптових ярмарках. Це виявляється набагато дешевше, а часом і зручніше. Однак дуже неприємно виявити, що куплений товар поганої якості. Як уникнути подібних розчарувань? Насамперед, під час купівлі необхідно уважно прочитати напис на упаковці, з'ясувати термін придатності продукту, країну і фірму-виробника. Якщо якісь із цих даних викликають сумнів, краще відмовитися від покупки.
Спиртні напої слід, купувати тільки в магазині: дешевизна напоїв у сумнівній торговій точці може обернутися отруєнням. Частими є випадки заміни харчового етилового спирту під час виготовлення горілки і коньяку сурогатами, які містять шкідливі домішки, зокрема й смертельно отрутний метиловий (деревний) спирт. Підробляють і вина, на які існує великий попит. Здебільшого рядові («ординарні») столові вина видаються за «марочні» і «витримані». Куди гірше, якщо під виглядом виноградного вина торгують спеціально приготовленою сумішшю спирту, оцту, цукру та води, підфарбованою чаєм або рослинними барвниками. Можливість одержати задоволення від цього «вина» сумнівна. Крім того, червоне вино може просто зіпсуватися, тоді на дні пляшки збирається чорний осад солей винної кислоти. Вино з осадом має гіркий присмак.
Фальсифікують і безалкогольні напої, у першу чергу мінеральні води. Здавалося б, проста справа — скласти суміш солей потрібного складу, додати води — от тобі і «боржомі» чи «нарзан». Однак така вода не матиме властивостей справжньої «міне­ралки», у якій містяться цілющі мікродомішки. Лікувальна мінеральна вода повинна бути взята з природного джерела, а не зроблена штучно.
Частий предмет підробки — маслинова олія. Справжня маслинова олія має дуже цінні властивості: високий (55—83 %) вміст ненасиченої олеїнової кислоти (на відміну від соняшникової олії, де її в 2—3 рази менше). Відрізнити справжню маслинову олію від підробленої можна в такий спосіб: температура початку кристалізації чистої маслинової олії +8 °С; кристалізуючись, олія біліє. На ринку в холодну погоду справжня маслинова олія не може бути прозорою. Не може вона бути і дешевою; вартість маслинової олії повинна бути в 5—5,5 разів більшою, ніж рафінованої соняшникової. Врахуйте, однак, що маслинова олія теж може бути нерафінованою. У цьому випадку вона має зеленуватий колір і не повинна використовуватися для смаження.
Вершкове масло залежно від виду завжди містить ту чи іншу кількість вологи. Надлишок вологи у вершковому маслі шкідливий, призводить до його швидкого псування (згіркнення) з утворенням масляної кислоти. Скільки води у шматку масла? Відповідь на це запитання дасть невелике домашнє дослідження. Пробу мас­ла поміщають у пробірку або запаяну з одного кінця скляну трубочку і розігрівають на «водяній бані» в каструлі з гарячою водою до плавлення масла. Потім дають маслу відстоятися. Вміст води і тваринного жиру в пробі масла визначається за співвідношенням об'ємів відстояних рідин у пробірці. Треба мати на увазі, що збільшення вмісту води в маслі веде до зростання його крихкості на холоді. Нечесні продавці молока «поліпшують» свій товар додаванням питної соди, крейди, гіпсу. Це Допомагає приховати, що молоко, на жаль, не першої свіжості. Домішки крейди чи гіпсу при відстоюванні збираються на дні посудини з молоком, а домішка питної соди створює надмірно лужну реакцію і червоний лакмусовий папірець у такому молоці синіє.
Наявність зайвої кількості крохмалю в ковбасі визначають за допомогою йодної настоянки за інтенсивно синім забарвленням. Утім, рецептури варених ковбас завжди містять деяку кількість крохмалю. А вміст органічного барвника фуксину, яким іноді «поліпшують» колір ковбаси, можна виявити за допомогою етилового спирту. Пробу ковбаси подрібнюють і заливають невеликою кількістю спирту на півгодини. Якщо в ковбасу додано фуксин — спирт набуває червоного або яскраво-рожевого кольору.
Буває, що ми купуємо мед — та не той! Натуральний мед — це солодкий нектар квітів рослин-медоносів, зібраний і перероблений бджолами. У бджолиних стільниках мед дозріває і піддається ферментації — збагачується біологічно активними речовинами. У складі натурального меду міститься близько 75 % глюкози і фруктози, 1—1,5 % сахарози і 18 % води, а також ферменти, вітаміни, органічні кислоти, мінеральні солі, дубильні й ароматичні речовини. Однак цей цінний і недешевий продукт іноді підробляють. Фальшивий мед може містити цукор, патоку, крейду, борошно, крохмаль і навіть деревні ошурки. Домішки речовин, нерозчинних у воді, виявити легко: для цього в невелику пробірку, склянку чи баночку набирають пробу меду з дна посудини, де він зберігається, і додають дистильовану (можна і просто кип'ячену) воду, щоб співвідношення меду і води за об'ємом становило 1:1. Коли мед розчиниться у воді, нерозчинні домішки будуть добре помітні на дні пробірки чи на поверхні розчину. Щоб виявити домішки крохмалю, до розведеної у воді проби меду додають кілька крапель спиртової настоянки йоду. Якщо суміш посиніє — крохмаль присутній. Нескладно виявити і домішки крейди: для цього в пробу меду капають оцтову кислоту. Якщо суміш «скипає» через виділення вуглекислого газу — виходить, домішка є.
Домішка патоки (продукту переробки цукру або крохмалю) ви являється, якщо до розчину проби меду у воді додати вчетверо більший об'єм етилового спирту чи горілки. Чистий мед дасть прозорий розчин, а мед із крохмальною патокою стане молочно-білим, при стоянні така суміш буде розшаровуватися, а на дні з'явиться напіврідкий прозоро-білий декстрин. Якщо до меду підмішана цукрова патока, додавання кількох крапель 3-відсоткового розчину аргентум нітрату викликає виділення білого осаду — аргентум хлориду АgСІ.
«Зрілий» натуральний мед майже в півтора рази важчий за волу (його густина — 1,4 г/мл). Він зацукровується на холоді або за тривалого зберігання рівномірно, утворюючи дрібні кристалики глюкози. Якщо в придбаній вами банці меду з'явилися великі кристали немає сумніву, це сахароза. Виходить, ви стали жертвою обману і купили замість натурального меду цукровий сироп з легким запахом цілющого продукту бджільництва.



**************************************************************

Хімія в народному господарстві
(тиждень хімії)

План
І.  Понеділок.
1. Створення лекторської групи з учнів 8-11 класів. Підбір повідомлень.
2. Створення редколегії серед учнів 8-11 класів.
II.   Вівторок.
Випуск стінгазет на тему: „Хімія в народному господарстві"
III.   Середа. Тематичні повідомлення.
IV.    Четвер. Проведення вікторини з учнями 8-9 кл.
V.  П'ятниця.
1. Проведення вікторини з учнями 10-11 класів.
2. Цікаві досліди.
3. Підведення підсумків тижня.

Хімія у побуті.
Протягом віків людина залежала від природи: шерсть росла на вівці, шовкову нитку "виробляла" гусінь. Проте, не дешево діставались людині так звані дари природи, без яких не можна було обійтися. Тут прийшла людині на допомогу наука хімія. Надзвичайними, дивовижними називають результати робіт, добуті вченими й інженерами-хіміками в лабораторіях науково-дослідних інститутів, заводів і фабрик. Хімія дала можливість створити синтетичні барвники, виготовити полімерні матеріали і хімічні волокна, замінити харчові сировини технічними.
Найбільш вживана в нашому побуті кислота є в той же час і найбільш давньою. Це оцтова кислота. Вона утворюється в природі "сама", без участі людських рук, коли закисає яка-небудь спиртна рідина, наприклад , неміцне вино. Спосіб добування оцтової кислоти скисанням спирту зберігся і до нашого часу. Але, звичайно, цей спосіб тепер науково вивчений, технічно удосконалений. Він застосовується для приготування оцту, що йде для харчових потреб. У великих же кількостях для технічних потреб, оцет добувають з продуктів сухої перегонки дерева.
Під назвою "столовий оцет" або просто "оцет" продають 6-8% розчин оцтової кислоти; 70-80% оцтову кислоту називають оцтовою есенцією.
Солі, які ми вживаємо в їжу. Щодня з їжею ми вживаємо тільки одну сіль - кухонну сіль (). Але для приготування харчових продуктів застосовують й деякі інші солі. Селітра () використовують в домашньому господарстві для солінь наприклад м'яса. Натрій нітрит застосовується для ковбасних виробів. Питна вода застосовується для виготовлення шипучих напоїв (виділяє вуглекислий газ), у хлібопеченні ( вуглекислий газ, що виділяється, розпушує тісто). Сіль, відома в продажу під назвою "амоній вуглекислий" ,- застосовується в кондитерському виробництві.
Порівняно з багатьма речами нашого вжитку сірникова головка дуже мала. Проте, до складу цієї маленької сірникової головки входить не менш як 6-7 речовин: бертолетова сіль, хром пік, сірка, сурик, цинкові білили, скло мелене, клей кістковий. Не менш різноманітний склад намазки на боковій поверхні сірникової коробки: червоний фосфор, три сірчиста сурма, сурик ,крейда, цинкові білила, мелене скло і клей кістковий. Яке призначення кожного з цих матеріалів? Бертолетова сіль, хром пік і сірка ті речовини, завдяки яким загоряється головка сірника. Решта матеріалів призначена для склеювання, підфарбовування всієї маси, що йде для намазування головок. Мелене скло, як речовина більш тверда, потрібна для кращого подрібнення бертолетової солі, що сприяє швидкому утворенню запалювальної суміші.
Який процес відбувається, коли черкають сірник? Червоний фосфор, що містить в намазці («шкурка»), від тертя переходить у мізерних кількостях в жовтий фосфор - горючий. При цьому він спричиняє займання багатих на кисень речовин, що входять до складу головки: бертолетової солі, хромпіку.
Кальцинована сода широко застосовується в багатьох галузях промисловості. Для виробництва скла потрібно в основному 3 сировинних матеріали: вапняк або крейда, кварцовий пісок і кальцинована сода. Великий споживач кальцинованої соди - миловарна промисловість. Для виробництва мила потрібні різні жири і та ж сама кальцинована сода, або каустична сода, яку виробляють знову ж таки з кальцинованої соди. Крім того, сода застосовується ще в цілому ряді інших виробництв, наприклад, у паперовому, текстильному виробництвах, а також для добування багатьох інших хімічних продуктів.
Які матеріали потрібно мати для виробництва кальцинованої соди? В основному два сировинних матеріали: звичайну кухонну сіль і вапняк (крейду).
Таким чином, виробництво величезної кількості соди потребує збільшення видобутку ряду сировинних матеріалів, але це не зустріне якихось труднощів. Запаси кухонної солі, вапняку, кам'яного вугілля у нас колосальні.

Хімія   в  житті  людини.
Всюди, куди не поглянеш, нас оточують предмети і вироби, виготовлені із речовин і матеріалів, які одержані на хімічних заводах і фабриках. Крім того, в повсякденному житті, сама того не підозрюючи, кожна людина здійснює хімічні реакції. Наприклад, вмивання з милом, прання з використанням миючих засобів. При опусканні шматочка лимона в чашку гарячого чаю відбувається послаблення кольору - чай тут виступає в ролі кислотного індикатора, подібного до лакмусу. Аналогічна кислотно-основна взаємодія проявляється при змочуванні оцтом нарізаної синьої капусти. Господині знають, що капуста при цьому рожевіє. Запалюючи сірник, замішуючи пісок і цемент з водою чи гасячи водою вапно, випалюючи цеглу, ми здійснюємо справжні, а деколи і досить складні хімічні реакції.
Приготування їжі - це також хімічні процеси. Не дарма говорять, що жінки - хіміки хороші кулінари. Дійсно, приготування їжі на кухні деколи нагадує виконання органічного синтезу в лабораторії тільки замість колб і різних пробірок на кухні використовують каструлі і сковорідки.
Вважається, що серед найбільш прибуткових галузей промисловості на одному з перших місць стоїть косметична. Природно, що в далекому минулому в якості косметичних препаратів використовують лише природні мінеральні та органічні речовини. З розвитком хімії з цією метою все частіше стали використовувати синтетичні продукти. Так, наприклад, в якості пігменту для губних помад використовують малиново-червоний біс - диметилгліоксімат нікелю.
Косметична промисловість випускає перламутрові губні помади і креми, а також шампуні з перламутровим блиском. Перламутровий ефект в косметичний засобах створюється солями бісмуту BiOCl і ВіО () або титанованою слюдою -перламутровим порошком, що містить близько 40% /
З давніх пір в якості інструменту для писання поряд з крейдою використовувались шматочки м'якого мінералу графіту   - одного із різновидів вуглеводів. В склад грифелів кольорових олівців входять каолін, тальк, кальцій, стеарин і кальцій стеарат (кальцієве мило). В якості звязуючого матеріалу використовують карбоксиметилцелюлозу. Це клей, який використовують для клеєння шпалер. Тут його також попередньо заливають водою для набухання. Крім того, в грифелі вводять відповідні барвники, як правило, це органічні речовини.
Без продуктів хімічної промисловості сучасній людині не обійтися, так само як неможливо обійтися без електрики.
Хіміки вже добули речовини, здатні в багато разів підвищувати врожаї пшениці, жита, бавовни, льону та інших сільськогосподарських культур.
Створено препарати, що знищують бур'яни і шкідників сільського господарства. Синтезовано ліки, перед якими відступають невиліковні раніше хвороби.
Хімія, мов добра фея з чарівної казки, одягає, годує, дає тепло і створює затишок у квартирі: будь-який предмет або річ, з якими нам доводиться мати справу в буденному житті, так чи інакше виготовлені за допомогою хімії. Телефонний апарат і шнур до нього, домашній холодильник і килим, червоний галстук і телевізор, автоматична ручка й олівець, гумка і клей і навіть книга, виготовлені за допомогою хімічних перетворень.
Хімія - це нові матеріали, підкорення атома, економія праці у всіх галузях виробництва, достаток продуктів харчування і товарів широкого вжитку. З досягненнями хімії ви зустрінетеся всюди - від космічного корабля до звичайного прального порошку.
Необхідно відмітити й те, що в будь-якому живому організмі у великих кількостях відбуваються різні хімічні реакції. Процеси засвоєння їжі, дихання тварин і людей основані на хімічних реакціях. В основі росту маленької травинки і могутнього дерева також лежать хімічні реакції.

І. Фейєрверк у рідині.
Дослід. У невеликий циліндр (на 250 мл ) наливають 50 мл концентрованої. Обережно по стінці циліндра ( щоб рідини не змішалися ) наливають зверху такий самий об'єм винного спирту. Всипають у рідину невеликими порціями кристали . На межі сульфатної кислоти із спиртом спалахують з тріском вогники у вигляді фейєрверку - це займається спирт від сильних окисників  та  що утворюються внаслідок реакції між   і концентрованою .
II. Хімічний "ВУЛКАН"
Дослід. У фарфоровій ступці ретельно розтирають 50 г оранжево-червоних кристалів дихромату амонію. Порошок  висипають на велику металеву пластинку або аркуш азбестового паперу, надаючи йому форму гірки. На вершині „вулкана" цвяхом або паличкою роблять лунку і вливають у неї 1-2 мл етилового спирту. Від тепла горіння спирту починає бурхливо розкладатись дихромат амонію. При цьому з „кратера" викидається сніп яскравих іскор і „вулканічний попіл" - брудно-зелений об'єм якого в багато разів перевищує об'єм взятого .
=
Даний розклад дуже нагадує виверження справжнього вулкану.
III. Плаваюче яйце
У скляний циліндр наливають міцного розсолу - розчину солі - до половини об'єму. Потім обережно по стінці в циліндр наливають чистої води і обережно опускають яйце в циліндр. Воно потоне у воді, але затримається в розсолі й після кількох коливань у гору й униз зупиниться на межі між водою і розсолом. Свіже яйце тоне у воді і плаває в розсолі. Несвіже, висохле яйце плаває навіть у воді. Таким способом можна визначити свіжість яєць.

Вікторина
1.   Чому хімія називається наукою достатку?
У нашій країні сільське господарство розвивається по шляху інтенсифікації, а найважливішим засобом його інтенсифікації є хімізації.
Хімічна промисловість - це одна з провідних галузей промисловості нашої країни, що сприяють створенню матеріальної бази народного господарства.
Могутні засоби створили наука хімія і хімічна промисловість у боротьбі за врожай: добрива, отрутохімікати, стимулятори росту.
Широко застосовуються також такі хімічні заходи, як протруювання зерна, обкурювання, хімічна дезинфекція грунту, хімічна меліорація, хімічне прополювання та ін.
2. Як впливає недостача мікроелементів у грунті на рослини і на організм тварин?
Мікроелементи ґрунту - це елементи, які містяться в ньому в незначній кількості, але необхідні для проростання і розвитку рослин, такими елементами є цинк, бор, йод, кобальт, молібден, марганець, мідь та ін. Мідь, наприклад, є каталізатором внутрішніх процесів окислення в рослинах, коли бракує міді в ґрунті, у рослин засихають і біліють кінчики листків. Недостача цинку спричинює руйнування ростових речовин і затримку росту рослин. При недостачі бору у ґрунті відмирають точки росту рослин, не розкриваються бутони, опадають квітки. Недостача мікроелементів у ґрунті також шкідливо впливає на організм тварин, що живляться рослинами, які виросли на цьому ґрунті. Наприклад, живлячись травою, що виросла на ґрунті, в якому немає міді, тварини захворюють на „лизуху": зникає апетит, з'являються симптоми недокрів'я.
У сільському господарстві широко застосовують комплексні органо-мінеральні мікродобрива, які добувають з відходів нафтоперегінних заводів і сірчанокислотних виробництв.
3. Чому молоко, хліб, овочі являються важливими продуктами харчування.
Молоко, крім білків і жирів, що легко засвоюються організмом, містить у собі більше двадцяти мікроелементів і серед них - залізо, мідь, стронцій, хром, титан, кобальт. У зернах пшениці, ячменю, фруктах і овочах також багато мікроелементів. Наприклад, картопля містить заліза  30 мг на 100г ваги, міді 16,5мг, бору 13 мг, соті частки грама йоду, миш'яку, тисячні частки грама нікелю і кобальту.
4. Чи можна за допомогою хімічних речовин регулювати ріст рослин?
Хіміки винайшли багато природних і штучно виготовлених хімічних речовин, які регулюють ріст рослин і достигання плодів. Такі речовини називають стимуляторами росту. До природних стимуляторів росту належить гіберелін. Це — фітогормон рослинного походження, формула якого С19Н22О6. Безбарвні кристали його добре розчиняються у воді і прискорюють ріст стебел, листя і дозрівання плодів.
Як стимулятор росту широко застосовується гетероауксин. Після одноразового поливання розчином гетероауксину урожайність цукрових буряків підвищується на 20%. Але при неправильному дозуванні стимулятор росту може уповільнити а й, навіть, припинити ріст рослини. При малих концентраціях він стимулює ріст рослин, при підвищених - гальмує, інгібує його, а при високих - зовсім знищує рослину.
5. Чи можна за допомогою хімії полегшити збирання бавовни?
Механізоване збирання бавовни утруднюється наявністю листя на рослині. Щоб викликати штучне опадання листя, застосовують хімічні речовини, які називаються дефоліантами.
 Для дефоліації рослин бавовнику і деяких інших культур використовують такі речовини: хлорат магнію, пентахлорфенол, ціанамід кальцію, ціанамід натрію, ендотал та ін.
Дія дефоліантів полягає в тому, що вони прискорюють утворення біля основи листкового черешка відокремлюваного прошарку і відплив пластичних речовин з листя в плоди, насіння, стебла, тобто прискорюють достигання рослин.
6. Які хімічні речовини використовують для захисту сільськогосподарських рослин від шкідників?
Хімічні речовини, що використовуються для захисту сільськогосподарських рослин від шкідників, називаються пестицидами. Створено нешкідливі для тварин і людей ефективні препарати: симазин, цірам, бутифос, карбофос, поліхлорпінен та ін.
7. Як хімія допомагає тваринництву?
Хімія збільшує врожаї кормових культур і підвищує поживність кормів. Потреба жуйних тварин у білках іноді частково забезпечується синтетичними речовинами: бікарбонатом амонію і сечовиною.
Застосування амінокислот у раціонах кормів може на 30% підвищити продуктивність птахівництва І свинарства.
Хімічна промисловість випускає для потреб тваринництва у вигляді брикетів мінеральні речовини, що містять потрібні макроелементи (кальцій, фосфор, магній, натрій, хлор, калій, сірку і залізо), і у вигляді таблеток - що містять потрібні мікроелементи (мідь, цинк, кобальт, молібден, фтор, йод).
Застосування вітамінів у тваринництві підвищує продуктивність і зменшує затрату кормів.
8. Що таке хімічна меліорація?
Хімічна меліорація — це поліпшення властивостей ґрунтів хімічним способом. Кислі ґрунти перетворюють на родючі вапнуванням, засолені ґрунти - гіпсуванням, торфові болота - внесенням у ґрунт солей міді.
9. Що таке гідропоніка?
Це метод безгрунтовного вирощування овочевих та інших рослин у розчинах поживних солей у теплицях. Рослини при цьому висаджують не в ґрунт, а в гравій або пісок. На ділянки подають автоматично по трубах розчин поживних солей, концентрація яких регулюється також автоматично. Розчин має такий склад: азотнокислого калію - 200г, суперфосфату -550, сірчанокислого магнію - 330, хлорного заліза - 6, борної кислоти - 0,72, сірчанокислої міді - 0,45, води - 100л.
Цей метод економить добрива, підвищує врожайність, дає можливість вирощувати кілька врожаїв на рік.
Гідропоніка дає можливість освоїти пустелі й забезпечувати населення далекої півночі овочами протягом цілого року.
10. Що таке аеропоніка?
Це метод вирощування рослин без ґрунту в повітряному середовищі.
За цим методом рослини закріплюються на сітці, їх коріння висить у повітрі і обприскується поживним розчином з пульверизатора. Аеропоніка може бути використана в далеких міжпланетних рейсах. Водорості, капуста, помідори - увійдуть до космічного меню.

Вікторина
1. Солі якого елемента є отрутою і одночасно зміцнюють організм?
Солі миш'яку є сильною, смертельною отрутою, але невеликі дози сполук миш'яку зміцнюють організм. Люди, які регулярно вживають сполуки миш'яку, відзначаються добрим здоров'ям. Для зміцнення здоров'я кволих людей лікарі часто приписують їм сполуки миш'яку у вигляді пілюль, крапель та підшкірної ін'єкції.
Жителі Штірії, які живуть у районі, де добувають миш'як, відзначаються міцним здоров'ям.
2.    Яку   сполуку   застосовують   для   просочування   тканин,   щоб   зробити   їх вогнестійкими?
Вогнестійка тканина утворюється внаслідок просочування сполукою, що складається з 30 частин фосфорнокислого амонію і 70 частин сірчанокислого амонію. З цієї суміші приготовляють 15-процентний розчин, який використовують з розрахунку 10кг розчину на 1кг тканини.
Тканину або спецодяг занурюють у ванну з розчином, нагрітим до 50°С, тривалість просочування 20 хв. Після цього тканину виймають, віджимають і сушать, а потім прасують при температурі 100°С.
Чим пояснюється вогнезахисна дія зазначених солей?
Під час згоряння дерева, бавовни, паперу, тобто целюлози, виділяються гази - метан, етилен, метиловий спирт, ацетон тощо. Солі, якими просочена тканина, під час горіння розкладаються і вступають у взаємодію з целюлозою. При цьому вихід продуктів горіння знижується, і горіння припиняється.
3.   Чому газове опалення зволожує повітря в приміщеннях?
Під час згоряння сполук, що містять у собі водень, наприклад метану, утворюється водяна пара.
Від згоряння їм3 природного газу утворюється 1,5л води. У газовій плиті за місяць згоряє 50 газу. При цьому утворюється 75л води.
4.   Яку роль відіграє залізо в організмі людини?
З їжею організм людини одержує щодня близько 15мг, а за рік - від 3 до 5,5г заліза. Залізо входить до складу гемоглобіну крові і є каталізатором у процесі дихання. Найбагатші на залізо такі продукти харчування: шпинат - 3% заліза; петрушка — 8; горох — 4,8; квасоля — 6,8; вівсяна мука - 3,8; пшеничне борошно І сорту - 2,4; сушені абрикоси з кісточками або урюк - 12,3; сушені абрикоси (курага) - 11,8; персики (курага) -23; сушені яблука — 14,8; гриби білі сушені - 35; волова кров — 52,6, а печінка - 9; свиняча печінка - 12, а нирки - 8; яйце куряче - 2,5, жовток курячого яйця - 5,8.
5.   Які метали є в складі різних органів людського організму?
До складу кісток входить кальцій, у печінці є мідь, у серці — марганець, в язиці - олово, до складу зубів входить цинк, а в нирках зустрічається миш'як. Цікаво, що хоч цих елементів в організмі міститься й мало, проте в деяких органах вони концентруються у досить помітній кількості.
6.   Чому люди іноді отруюються персиковою або вишневою наливкою чи олією з гіркого мигдалю?
Усі зазначені продукти містять (у кісточках) сильну кислоту, яка є сильною отрутою. Вона спричиняє загальний параліч і смерть. Тому не можна багато їсти кісточок персиків, вишень і мигдалю.
7.   Скільки солі споживає щороку людина і які запаси и на земній кулі?
Людина щороку споживає від 5 до 10кг солі. Сіль міститься в рідинах організму, наприклад у крові, сльозах, поті тощо. В органах переважають сполуки калію.
Потреба в кухонній солі дуже велика. Деякі народи в Центральній Африці в минулому за сіль платили ціну, що дорівнює ціні золота, тобто за 1кг солі віддавали 1кг золота.
Головне джерело солі - вода морів і океанів. У воді всіх морів і океанів міститься стільки солі, що нею можна було б покрити площу Європейської частини Землі, шаром завтовшки 4-5км.
8.   Чи корисно пити дистильовану воду?
Дистильована вода не містить солей і тому має неприємний смак. Пити таку воду шкідливо, бо вона вилучає солі з клітин організму, що призводить до їх відмирання.
9.   В якому вигляді ми використовуємо декстрин?
Людина з'їдає декстрини у вигляді хліба. Процес випікання хліба полягає в максимальному переведенні крохмалю в декстрини, які краще засвоюються організмом людини, ніж крохмаль. Крохмаль - це вуглевод складу (СбНюО5)п, де п - велике число. Під впливом високої температури крохмаль переходить у декстрин, який зумовлює блиск на поверхні накрохмаленої тканини. Підсмажена картопля з поверхні вкрита кіркою, що також являє собою декстрин.
10. Що являє собою піна, що утворюється, коли варять суп або варення?
Піна являє собою білки, що зсілися від впливу на них високої температури. Знімаючи піну, ми тим самим видаляємо з бульйону поживну речовину - білки.
11. Чому чорний хліб черствіє не так швидко, як білий?
Тут важливе значення має кількість зв'язаної з борошном води. Житній крохмаль, набухаючи, зв'язує вдвічі більше води, ніж пшеничний, тому чорний хліб залишається м'яким довше, ніж білий.
12. Чому запахи поширюються повільно?
Якби молекула водню рухалась без перешкод, то по екватору вона могла б облетіти всю Землю за б год. Запах залежить від поширення молекул речовин у повітрі. Молекули речовин рухаються з величезною швидкістю, але запахи поширюються повільно, що залежить від співударів молекул. Хоч молекули рухаються і дуже швидко, але вони весь час змінюють свій напрям, стикаючись з іншими молекулами.
13. Чи можна виготовити кольорові дощові плащі і скатерки з нафти і кухонної солі?
Плащі і скатерки можна виготовити з кольорової полівінілхлоридної плівки. Полівінілхлоридні смоли утворюються при взаємодії газів крекінгу і пролізу нафти з хлором, який добувають з хлористого натрію.

2 комментария:

  1. Интересные материалы для внеклассной работы и для того , чтоб привить любовь к предмету.

    ОтветитьУдалить
  2. “Я не міг би закрити свій перший дім без пана Бенджаміна Лі! В цій угоді Бенджамін та його команда пішли за мене. Він з легкістю впорався з моїм дуже жорстким розворотом і завжди був доступний для мене, коли у мене були запитання (а в мене було багато), навіть коли він був далеко від офісу, що я дуже вдячний! Він та його команда впорались із багато продавців у останню хвилину і невтомно працювали, щоб переконатись, що я можу закрити до закінчення терміну оренди (і моєї допомоги на перший внесок). Містер Бенджамін - надзвичайно обізнаний співробітник з питань позик, ввічливий і терплячий. Я пройшов кілька пропозицій щодо нерухомості до моєї остаточної покупки, і Бенджамін був там, щоб допомогти у кожному, часто координуючись із моїм агентом за кулісами. Я відчував підтримку протягом усього процесу. Завдяки Бенджаміну та невтомним зусиллям його команди, я тепер пишаюся власником будинку! Я б закликав Вас розглянути Бенджаміна Бріеля Лі для будь-якого виду позики. Пан, Бенджамін Лі Контактна інформація. Через WhatsApp + 1-989-394-3740 Електронна пошта - 247officedept@gmail.com.

    ОтветитьУдалить