Тема уроку: Взаємодія води з оксидами. Поняття про
гідрати оксидів: кислоти й основи. Поняття про індикатори.
Цілі уроку: ознайомити учнів
з хімічними властивостями води, а саме із взаємодією з оксидами; дати поняття
про кислоти, солі та індикатори;розвивати вміння писати рівняння реакцій,
аналізувати хімічні процеси; виховувати екологічну культуру.
Тип уроку: урок засвоєння
нових знань, умінь і навичок.
Форми роботи: гра «Так-ні»,
лабораторний дослід.
Обладнання: штатив з
пробірками, розчини кислот і лугів, індикатори,періодична система хімічних
елементів Д.І. Менделєєва. .
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань:
Гра «Так-ні»
(учитель зачитує твердження, а
учні записують в зошиті «+». якщо воно є правильним або «-», якщо виявляється хибним.
+ 1. Вода – універсальний
розчинник.
- 2. До складу молекули води
входить лише 2 атоми Гідрогену.
- 3. Вода займає
поверхні Землі.
+ 4. Вода здатна перебувати у
трьох агрегатних станах.
+ 5. Вода – одна з найпоширеніших
на планеті речовин.
- 6. В природі існує чиста вода.
+ 7. Розчинами називають
однорідні суміші речовин.
- 8. У воді розчиняються лише
тверді речовини.
+ 9. Масова частка розчиненої
речовини у розчині – це відношення маси речовини до маси розчину.
+ 10. Кухонна сіль добре розчинна
у воді.
- 11. Вода за звичайних умов
перебуває у твердому стані.
- 12. Крейда розчиняється у воді.
Відповіді «так» -
1,4,5,7,9,10; «ні» - 2,3,6,8,11,12
( Учні обмінюються зошитами і
перевіряються відповіді. Учитель оцінює результати)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Вода є хімічною стійкою
речовиною. ЇЇ молекули починають розкладатися лише за дуже високої температури
( за 2 500
їх розкладається майже 11% від загального
числа, а за 1000
- лише 0,03%). Продуктами розкладу є водень і
кисень:
Так само вода розкладається і в
разі дії на неї постійного електричного струму (без нагрівання).
Вода здатна вступати в хімічні
реакції з багатьма речовинами, як простими, так і складними.
Однією з найважливіших є реакція
води з оксидами.
Відомо, що вуглекислий газ
здатний розчинятися у воді. У такому стані він міститься в мінеральній воді.
різних газованих напоях. Водночас з розчиненням відбувається хімічна реакція
газу з водою з утворенням вугільної кислоти. яка надає розчину слабо кислого
смаку. Відповідно хімічне рівняння має такий вигляд:
Так
само вода реагує і з іншими оксидами неметалічних елементів, крім
. Продуктами цих речовин є різні кислоти.
Ще один
приклад:
(сірчана кислота)
Майже всі
реакції води з оксидами – це реакції
сполучення. Не є винятком і реакція оксиду металічного елемента Кальцію CaO. Вона широко використовується на практиці ( гасіння
вапна). До негашеного вапна (це – CaO, що має домішки) додають воду. Утворюється гашене вапно
– кальцій гідрогид
:
Аналогічно
реагує вода з оксидами лужних і лужноземельних металів:
У
результаті двох останніх реакцій, в яких реагентами є оксиди металічних
елементів, утворюється речовини, що називаються основами.
Загальна
назва сполук оксидів з водою – гідрати оксидів. або скорочено – гідроксиди
(терміни походять
Вчитель дає визначення кислот, основ і
наводить ще приклади.
Кислоти можна відрізнити від
інших речовин за їхнім кислим смаком.
Але ніколи не можна пробувати на смак будь-яку речовину. Багатьма
речовинами можна отруїтися. дістати внутрішні опіки. Розчини лугів є милкими на дотик, однак і в такий спосіб
виявляти речовини не слід, бо луги роз’їдають шкіру.
Давно було помічено, що деякі
речовини під час дії на них розчинів кислот і лугів набувають певного
забарвлення або його втрачають. Такі речовини названо індикаторами.
Першими індикаторами були
барвники. що містилися в деяких плодах, квітах. Нині використовуються чутливіші
та ефективніші індикатори. Їх виробляють на хімічних заводах.
Найважливішими індикаторами є лакмус. фенолфталеїн, метилоранж, а
також універсальний індикатор.
Найважливіші індикатори
Індикатор
|
Забарвлення в розчині
|
||
за наявності кислоти
|
за відсутності кислоти та лугу
|
за наявності лугу
|
|
лакмус
|
червоне
|
фіалкове
|
синє
|
фенолфталеїн
|
-
|
-
|
малинове
|
метилоранж
|
червоне
|
оранжеве
|
жовте
|
універсальний
|
від оранжевого до
бордово-червоного (зі збільшенням концентрації кислоти)
|
жовте
|
від зеленого до синьо-фіолетового
(зі збільшенням концентрації лугу)
|
Виконання
лабораторного досліду №6 «Випробування водних розчинів кислот і лугів
індикаторами»
1. Повторення правил техніки безпеки.
2. Обговорення досліду.
3. Виконання лабораторного досліду №6.
4. Оформлення результатів і висновку.
IV. Узагальнення та систематизація
вивченого матеріалу.
1. Закінчіть речення:
·
Кислоти пробувати
на смак….
·
Індикатори – це…
·
Кислоти утворюється
при взаємодії…
·
Основи утворюється
при взаємодії…
·
Кислоти і луги
створюють … і роз’їдають…
2. Закінчіть рівняння реакцій і вкажіть суму
коефіцієнтів.
V. Домашнє завдання.
Опрацювати параграф, виконати вправи. Групи завершують роботу, готуються
презентувати її.
/>�A]Zw p � �d :val="009864A4"/><wsp:rsid wsp:val="009B6ACA"/><wsp:rsid wsp:val="00AF6F6F"/><wsp:rsid wsp:val="00DD1866"/><wsp:rsid wsp:val="00E83BE1"/><wsp:rsid wsp:val="00EB751D"/><wsp:rsid wsp:val="00EE4005"/><wsp:rsid wsp:val="00EF00DD"/><wsp:rsid wsp:val="00F922C5"/><wsp:rsid wsp:val="00FB772D"/></wsp:rsids></w:docPr><w:body><wx:sect><w:p wsp:rsidR="00000000" wsp:rsidRDefault="00EF00DD" wsp:rsidP="00EF00DD"><m:oMathPara><m:oMath><m:sSub><m:sSubPr><m:ctrlPr><w:rPr><w:rFonts w:ascii="Cambria Math" w:h-ansi="Cambria Math"/><wx:font wx:val="Cambria Math"/><w:i/><w:lang w:val="UK"/></w:rPr></m:ctrlPr></m:sSubPr><m:e><m:r><w:rPr><w:rFonts w:ascii="Cambria Math" w:h-ansi="Cambria Math"/><wx:font wx:val="Cambria Math"/><w:i/><w:lang w:val="UK"/></w:rPr><m:t>П‰</m:t></m:r></m:e><m:sub><m:r><w:rPr><w:rFonts w:ascii="Cambria Math" w:h-ansi="Cambria Math"/><wx:font wx:val="Cambria Math"/><w:i/><w:lang w:val="UK"/></w:rPr><m:t>1</m:t></m:r></m:sub></m:sSub></m:oMath></m:oMathPara></w:p><w:sectPr wsp:rsidR="00000000"><w:pgSz w:w="12240" w:h="15840"/><w:pgMar w:top="850" w:right="850" w:bottom="850" w:left="1417" w:header="708" w:footer="708" w:gutter="0"/><w:cols w:space="720"/></w:sectPr></wx:sect></w:body></w:wordDocument>">
Відповідь: 12,5%
Задача 2
У розчині солі масою 125 г з масовою часткою 20%
додатково розчинили 10 г солі.
Розчин
|
ω, %
|
m(реч.), г
|
m (розч.), г
|
1
|
20
|
125∙0,2=25
|
125
|
2
|
26
|
35
|
135
|
Задача 3
Обчисліть масову
частку речовини в розчині. Одержаному в результаті змішування 40 г розчину
натрій хлориду з масовою часткою 15% і 160г розчину з масовою часткою речовини
20%.
1 спосіб.
Розчин
|
ω, %
|
m(реч.), г
|
m (розч.), г
|
1
|
15
|
40∙0,15=6
|
40
|
2
|
20
|
160∙0,2=32
|
160
|
3
|
19
|
38
|
200
|
2 спосіб.
За формулою
Відповідь: 19%
Завдання 4.
Обчисліть, яку масу солі й води необхідно взяти для
приготування 200 г розчину з масовою часткою розчиненої речовини 10%.
m (розч.)=200 г
ω=10% m (NaCl)=200∙0,1=20 г
m (NaCl)-?
=200-20=180 г
Відповідь: 20
г NaCl, 180 г
V. Самостійна робота з
картками
Обчисліть масу солі й води для
приготування розчину масою:
варіант І – 700 г з масовою
часткою 17%;
варіант ІІ – 400 г з масовою
часткою 24%;
варіант ІІІ – 600 г з масовою
часткою 21%.
VІ. Підбиття підсумків уроку.
виставлення оцінок
VІІ. Домашнє завдання
Опрацювати матеріали параграфа.
відповісти на запитання до нього. виконати вправи.
Комментариев нет:
Отправить комментарий