Тема уроку: Кількісний склад розчину. Масова частка
розчиненої речовини.
Цілі уроку: розвивати логічне
мислення, вміння аналізувати, виховувати взаємоповагу; ознайомити учнів зі
способами вираження складу розчинів, поняттями «масова частка розчиненої речовини»,
«концентрація»; формування навичок використання цих понять для обчислення і
приготування розчинів; розвивати логічне мислення, вміння
аналізувати, виховувати взаємоповагу.
Тип уроку: формування нових
знань, умінь і навичок.
Форми роботи: фронтальна бесіда,
розв’язання задач.
Обладнання: таблиця
розчинності, таблиці із завданнями.
ХІД УРОКУ
І. Організація
класу
ІІ. Актуалізація
опорних знань. Мотивація навчальної діяльності.
Фронтальна бесіда
·
Що називається
розчином?
·
Назвіть компоненти розчину.
·
Чим відрізняється
розчин від механічної суміші?
·
Чим відрізняється
розчин від хімічної сполуки?
·
Чи є склад розчину
постійним?
ІІІ. Вивчення
нового матеріалу
Способи вираження
складу розчинів
Склад розчину кількісно виражається концентрацією, співвідношенням
кількості розчиненої речовини й розчинника.
Найчастіше використовується масова частка розчиненої
речовини (відсоткова концентрація). Яку можна обчисли ти за формулою:
де
– маса розчиненої речовини г;
Використовуючи
цю формулу, можна обчислити масу речовини й розчину:
Масова частка розчиненої речовини –
безрозмірна величина, виражається в частках від одиниці або відсотках.
IV. Виконання тренувальних вправ
Задача 1.
Обчисліть
масову частку розчиненої речовини в розчині, одержаному в результаті змішування
20 г цукру і 130 г води.
m (реч.)=20 г ω=(m(речовини)
)/(m (розчину))∙100%
Відповідь: 13,3%
Задача 2
(Самостійно
за варіантами заповнюємо таблицю для самоперевірки.)
Обчисліть
масову частку речовини в розчині, одержаному в результаті змішування:
Варіант
|
m(речовини), г
|
m (води), г
|
m (розчину), г
|
ω, %
|
1
|
30
|
170
|
|
|
2
|
50
|
100
|
|
|
3
|
5
|
95
|
|
|
4
|
100
|
100
|
|
|
5
|
70
|
130
|
|
|
6
|
25
|
175
|
|
|
Задача 3
Натрій
нітрат масою 14 г розчинили у воді масою 36 г. Яка масова частка натрію в
добутому розчині?
m (
)=14 г ω=(m(речовини) )/(m
(розчину))∙100%
Відповідь: 28%
Задача4
(Самостійно
за варіантами)
Варіант
|
m(речовини), г
|
m (води), г
|
m (розчину), г
|
ω, %
|
1
|
|
|
120
|
5
|
2
|
|
|
200
|
12
|
3
|
|
|
300
|
7
|
4
|
|
|
150
|
15
|
5
|
|
|
400
|
25
|
6
|
|
|
200
|
18
|
V. Самостійна робота за варіантами
Задача.
Варіант 1. Обчисліть масову частку
розчиненої речовини. Якщо для приготування розчину взяли 20 г калій нітрату і
140 г води.
Варіант 2. Обчисліть масову частку
розчиненої речовини. Якщо для приготування розчину взяли 70 г сульфатної
кислоти та 110 г води.
VІ. Підбиття підсумків уроку
Учитель
підбиває підсумки уроку, оцінює роботу учнів. Проводить обговорення результатів
самостійної роботи.
Подивись у воду…
3. Музичний:
Які ви знаєте пісні про воду?
V. Домашнє завдання.
1.Опрацювати
параграф, підготувати цікаву інформацію на тему:«Вода – розчинник».Клас
ділиться на групи, кожна отримує завдання над яким буде працювати до 8 – го
уроку, також:
-
ознайомлюю з метою та завданнями для групової роботи.
- визначаємо шляхи виконання
завдань, пошуку інформації.
розподіляємо обов'язки між членами груп.
Комментариев нет:
Отправить комментарий